Onevinns AIP File viewer

En utmaning kan vara att få en översikt över vilka filer som är skyddade av AIP/RMS. Via filutforskaren i Windows kan vi baserat på filformat identifiera detta baserat på filändelse sålänge det inte är en Office-fil eller PDF skyddad via SharePoint/OneDrive IRM. I det fallet som Office eller IRM applicerat skyddet förändras nämligen inte filformatet. Detta gör det svårt då det oftast är just Office dokument och PDFer som innehåller känslig information. Enda sättet att få informationen är att öppna respektive fil.

Vi har därför satt oss ner med våra utvecklare på Onevinn med Vanja Ferhatovic i spetsen och utformat en applikation i detta syfte.

Applikationen kan idag:

  • Inventera valfri NTFS sökväg, både lokalt och anslutna nätverksdelningar
  • Realtidsvy över vilka filer som är RMS-krypterade och vilken Informationsklass de har
  • Översikt över vilka rättigheter den specifika användaren har på filen
  • Översikt över vilka filer som INTE är krypterade
  • Möjlighet att skydda oavsett filtyp direkt från applikationen
  • Direktlänk till respektive track/revoke -portal för att övervaka och dra tillbaka tillgång för delade filer

För de användare som ofta är på resande fot eller på annat sätt behöver kunna jobba utan tillgång till Internet finns det ett behov att kunna se om det finns en sparad licens för den aktuella filen och hur länge denna licens är giltig. I RMS/AIP världen kallas detta för ”use license” och baseras på om och hur lång cache som filen skyddats med.

Kommande funktioner:

  • verifiera om det finns en giltig licens för respektive fil som gör det möjligt att öppna filen offline och hur länge aktuell cache/licens är giltig
  • Förnya licensen (baserat på om applicerad policy tillåter detta) på den aktuella enheten

Är du intresserad av den här applikationen och/eller har fler idéer på funktioner är det välkommet att höra av sig?

Detta inlägg publicerades i Azure Information protection och märktes . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s