I fredags släpptes en ny version av Best Practice Analyzer, nu med stöd för TMGs nya funktioner så som Malware Inspection, NIS osv.
Microsoft fortsätter med ett lysande koncept med Best Practice Analyzer som vi nu finner i nästan varje Windows Server 2008 roll. En tjänst som upplyser oss om fel-konfigureringar, felloggar och andra tips för att nå en så kallad Best Practice Konfiguration.
När det kommer till ISA och TMG BPA kan jag varmt rekommendera den för att få koll på vanliga felkonfigureringar med tips på lösningar, men framför allt för att skapa snygga och tydliga dokumentationer (se tidigare inlägg om detta).
Ladda hem TMG BPA v8 här: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=8aa01cb0-da96-46d9-a50a-b245e47e6b8b